| ARBOR | 5/8" |
| קוטר | 8" |
| GRIND | ATB |
| HOOK ANGLE | 13° |
| KERF | 087" |
| PLATE | 063" |
| שיניים | 34 |
| טכנולוגיות | Perma-SHIELD |
This heavy-duty thin kerf blade is good for crosscutting thick hardwoods and softwoods and thinner stock materials. The ideal working range is from 3/4" to 3-1/2" thick for crosscutting, and 1/4" to 1" thick for ripping. Thinner or thicker material may be cut, but some loss of surface finish may occur.
דרגת קרביד

גאומטריית שיניים/השחזה




