| ARBOR | 1” |
| DIAMETER | 305mm |
| GRIND | DTCG |
| HOOK ANGLE | 0° |
| KERF | 2.6mm |
| PLATE | 2.2mm |
| שיניים | 80 |
| טכנולוגיות | Silver Ice |
For cutting ferrous metals, mild steel, copper and etc. WARNING: This blade is not suitable for cutting non-ferrous metals (aluminum), wood, glass and conglomerate.

