| ARBOR | 30mm |
| DIAMETER | 250mm |
| GRIND | DTCG |
| HOOK ANGLE | 0° |
| KERF | 2.4mm |
| PINHOLES | 2/7/42 + 2/9/46.4 + 2/10/60 |
| PLATE | 2mm |
| שיניים | 48 |
For cutting ferrous metals, mild steel, copper and etc. WARNING: This blade is not suitable for cutting non-ferrous metals (aluminum), wood, glass and conglomerate.

