| Arbor | 30mm |
| קוטר | 250mm |
| Grind | TCG |
| Hook Angle | -6° |
| Kerf | 3.5mm |
| Plate | 3mm |
| שיניים | 54 |
| טכנולוגיות | Silver Ice |
Carbide-Tipped blade for cutting aluminum and non-ferrous metals with Freud's exclusive TiCo Hi-Density Carbide designed and manufactured specifically for each cutting application to maximize cutting life.


