| Arbor | 30mm |
| קוטר | 550mm |
| Grind | TCG |
| Hook Angle | 10° |
| Kerf | 4.2mm |
| PINHOLES | 2/10.5/70 |
| Plate | 3.5mm |
| שיניים | 132 |
Carbide-Tipped blade ideal for cutting aluminum and non-ferrous metals incorporates Tri-Metal Brazing which consists of copper sandwiched between two layers of silver alloy to create a stronger, more impact-resistant bond between the carbide and the blade body.


